Muitas Nodoklis Latvijā

Kādi muitas nodokļi jāmaksā, sūtot no ASV vai Ķīnas? Kādos gadījumos jāmaksā PVN vai ievedmuita?

07.10.2019
Romans AntonovsRomans Antonovs

Kad sūtījumiem no ārzemēm aprēķina muitas nodokli?

            Mūsdienās sūtījumu saņemšana no ārvalstīm nav retums. Cilvēki mēdz pasūtīt dažādas preces no interneta veikaliem, kā arī saņemt dāvanas no tuviniekiem, kas dzīvo citās valstīs. Taču, runājot par nodokļiem, svarīgi ir tas, no kuras valsts sūtījums nācis. Ja no Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts – papildu piemaksu nebūs, savukārt, ja valsts atrodas ārpus ES, var nākties maksāt ievedmuitu un PVN.

            Dienas laikā Muitas pārvalde Latvijā saņem vairāk nekā 4000 sūtījumus no dažādām valstīm, tajā skaitā, ASV, Ķīnas un Krievijas. Ņemot vērā Āzijas un ASV interneta veikalu piedāvātās zemās cenas, cilvēki arvien biežāk izvēlas pasūtīt dažādas preces tieši no tiem. Taču ne visi zina to, ka ikviena paka, sīkpaka un arī vēstule tiek pakļauta muitas kontrolei. Tieši tāpēc, lai nebūtu jāsastopas ar pārsteigumu, ka ir aprēķināts muitas nodoklis no Ķīnas sūtītai precei, svarīgi zināt, no kādas summas jāmaksā muitas nodoklis.

            Ar vārdiem “muitas nodoklis” nereti apzīmē kopējo nodokļu summu, kuru veido gan ievedmuitas nodoklis, gan PVN. Muitas brokeru pakalpojumu sniedzējs Rīgā Eurobrokers.lv to, cik liels ir muitas nodoklis, aprēķina muitas pakalpojumu sniegšanas laikā un muitas deklarācijas sastādīšanas procesā.

Kāda apjoma muitas nodokļi tiek piemēroti sūtījumiem no ārzemēm?

            Muitas nodokļu aprēķinu veikšanas kārtība ir atkarīga no tā, vai konkrētā paka ir nākusi no citas valsts kā pirkums. Ja, piemēram, sūtījums ir nācis kā pirkums kādā Ķīnas tiešsaistes veikalā, muitas nodoklis precēm no Ķīnas tiks aprēķināts sekojoši:

  • Ja preču vērtība nav lielāka par 22 eiro, par to nav jāmaksā, sūtījumam netiek aprēķināta muitas nodeva – nedz ievedmuitas nodoklis, nedz PVN;
  • Ja preču vērtība ir no 22 līdz 150 eiro, nāksies maksāt PVN, bet no ievedmuitas nodokļa likmes sūtījums būs atbrīvots;
  • Ja preču vērtība ir vairāk nekā 150 eiro, aprēķini tiek veikti pēc pilnas muitas nodokļa likmes, proti, būs jāmaksā ne tikai PVN, bet arī ievedmuitas nodoklis.

Šeit gan jāatceras, ka iepriekš minētie gadījumi, kad sūtījums ir atbrīvots no kāda nodokļa, izpildās, izņemot situācijas, kad sūtīta tiek tabaka un tabakas izstrādājumi, alkohola izstrādājumi, smaržas un tualetes ūdeņi.

Taču gadījumā, ka privātpersona ir saņēmusi sūtījumu no citas personas valstī, kas nav ES, piemēram, ASV, muitas nodoklis no ASV nebūs jāmaksā tikai tad, ja sūtījuma kopējā vērtība nebūs lielāka par 45 eiro. Svarīgākais nosacījums šajā gadījumā ir sekojošs – sūtījums nedrīkst būt komerciāls. Ko tas nozīmē? Nekomerciāls sūtījums ir tāds, kurš netiek saņemts visu laiku, tas sastāv no precēm, kuras paredzētas saņēmēja un/vai viņa ģimenes lietošanas nolūkiem, kā arī gadījumā, ja paka ir izsūtīta bez maksas.

Savukārt situācijā, kad sūtījumā no citas valsts (ASV, Ķīnas u.c.), ir divas vai vairāk preces, un to kopējā summa ir lielāka par 45 eiro, šādā gadījumā ievedmuita no ASV vai Ķīnas, tiks aprēķināta vienai vai vairākām precēm, kuru kopējā vērtība būs līdz 45 eiro. Izmaksas par sūtīšanu neietilpst sūtījuma vērtībā un netiek ņemtas vērā, aprēķinot muitas nodevu.

Kā tiek aprēķināti muitas tarifi?

Saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likumu, PVN Latvijā ir 21%, kas attiecīgi arī tiek piemērots sūtījumiem no ārzemēm, vadoties pēc iepriekš minētās informācijas.

Kas attiecas uz to, kādas ir ievedmuitas likmes, tās nosaka, vadoties pēc Eiropas Savienības normatīvajiem aktiem. Tiek ņemta vērā preces klasifikācija jeb preces kods un citi aspekti. Ievedmuitas nodokļa izteikšana dažādās ES valstīs var atšķirties, piemēram, tas var būt parādīts kā procentuālā daļa no preces muitas vērtības, kā naudas vienība no kopējā preces daudzuma vai kā iepriekš minēto rādītāju apvienojums. Biežāk izmantots tiek procentuālais ievedmuitas tarifs.

Kā veikt muitas nodokļa nomaksu?

Pieņemsim, ka Jums ir jāmaksā muitas nodoklis precēm no Ķīnas. Kad muitas deklarācijā tiek aprēķināti ievedmuitas tarifi un PVN konkrētajām precēm, nodokļus būtu nepieciešams apmaksāt muitas deklarācijas iesniegšanas brīdī. Šo summu iespējams segt ne tikai, veicot bankas pārskaitījumu Valsts kasē, bet arī, izmantojot maksājumu karti muitas iestādē, kad tiek aizpildīta muitas deklarācija.

Saskaņā ar normatīvajiem aktiem muitas nodokļa maksājumus var neveikt uzreiz, kad prece tiek ievesta, taču šajā gadījumā ir nepieciešams galvojums par to, ka aprēķinātie nodokļi tiks segti vēlāk. Attiecīgajā situācijā ievedmuitas nodoklis ir jāsamaksā 10 dienās, bet PVN 30 dienās pēc tam, kad noformēta muitas deklarācija. Galvojumu var sniegt vai nu apdrošināšanas sabiedrība, vai kredītiestāde, kas atbilst VID kritērijiem.

Ceram, ka šis raksts palīdzēja Jums gūt izpratni par to, kāds var būt muitas nodoklis sūtījumiem no Ķīnas un citām valstīm ārpus ES.

 

close
Saņemiet Konsultāciju no Muitas Brokera

Nosūtiet mums ziņu, e-pastu vai pasūtiet zvanu (pārzvanīsim 50 sekunžu laikā)

email